Governors

Mrs Lorraine Vinall- Chair of Governors

Governor Category- Foundation

Term of Office Ends- 01/03/2023

Mr Paddy Van der Borgh- Vice Chair of Governors

Governor Category- Foundation

Term of Office Ends- 01/03/2023

Mrs Leah Pillay- Parent Governor

Governor Category- Parent

Term of Office Ends- 29/03/2025

Mr Tadeusz Kowal- Parent Governor

Governor Category- Parent

Term of Office Ends- 29/03/2025

Mrs Veronica Peppiatt

Governor Category- Foundation

Term of Office Ends- 16/03/2025

Mr Stephen Barnett

Governor Category- Local Authority

Term of Office Ends- 09/03/2025

Mr Michael Hudspith- Staff Governor (Maternity Cover)

Source of Appointment- Elected

Term of Office Ends- 01/04/2024

Mrs Rachel Clough- Acting Headteacher

Current Appointment- January 2019

Governor Category- Acting Headteacher

 

Miss Stephanie Powell- Associate Member

Current Appointment- 01/04/2019

Governor Category- Associate Member (No Voting Rights)

 

Mrs Christine James- Bailey- Clerk to Governors

Current Governor Vacancies:

Foundation Governor

Foundation Governor

 

 

If you wish to contact the Governing Body, please email clerk@stjohnshorsham.school.